  • LC5768MB-75F256I
LC5768MB-75F256I
advertisement
Manufacturer No:
LC5768MB-75F256I
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-LC5768MB-75F256I
Package:
256-BGA
Datasheet:
LC5768MB-75F256I
Description:
1mm PMIC ispXPLD? 5000MB Series LC5768 256 Pin 200MHz 2.5V 256-BGA
Purchasing and Inquiry
LC5768MB-75F256I Overview
768macrocells exist, which are cells in a mobile phone network that are primarily composed of high-power towers, antennas, or masts.The item is enclosed in a 256-BGA package.There are 193 I/Os programmed in it.256terminations are programmed into the device.As the terminal position of this electrical part is [0], it serves as an important access point for passengers and freight.There is 2.5V voltage supply for this device.It is a part of family [0].Package the chip by Tray.Ensure its reliability by operating at [0].It is recommended that the chip be mounted by Surface Mount.In this case, it is a type of FPGA belonging to the ispXPLD? 5000MB series.The chip is programmed with 256 pins.This device can also display [0].LC5768contains its related parts.High efficiency requires a voltage supply of [0].In order to store data, EEPROM, SRAMis used.A Surface Mountis mounted on this electronic component.A total of 256pins are provided on this board.A maximum supply voltage of 2.7Vis used in its operation.In order for it to operate, a supply voltage of 2.3Vis required.There is 200MHz frequency that can be achieved.The fundamental building block consists of 24logic elements/cells.
LC5768MB-75F256I Features
256-BGA package
193 I/Os
The operating temperature of -40°C~105°C TJ
256 pin count
256 pins
LC5768MB-75F256I Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LC5768MB-75F256I CPLDs applications.
  • Software-driven hardware configuration
  • POWER-SAVING MODES
  • Code converters
  • Page register
  • STANDARD SERIAL INTERFACE UART
  • Preset swapping
  • Power Meter SMPS
  • Power automation
  • Parity generators
  • White goods (Washing, Cold, Aircon ,...)
Step5Bar-code shipping tag
LC5768MB-75F256I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    256-BGA
  • Number of Pins
    256
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2000
  • Series
    ispXPLD® 5000MB
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    256
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn63Pb37)
  • Additional Feature
    YES
  • HTS Code
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Frequency
    200MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LC5768
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    2.5V
  • Programmable Type
    In System Programmable
  • Max Supply Voltage
    2.7V
  • Min Supply Voltage
    2.3V
  • Operating Supply Current
    40mA
  • Number of I/O
    193
  • Nominal Supply Current
    40mA
  • RAM Size
    48kB
  • Memory Type
    EEPROM, SRAM
  • Propagation Delay
    7.5 ns
  • Number of Logic Elements/Cells
    24
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    768
  • JTAG BST
    YES
  • Voltage Supply - Internal
    2.3V~2.7V
  • Height Seated (Max)
    2.1mm
  • Length
    17mm
  • Width
    17mm