  • LC5768VG-10F484C
LC5768VG-10F484C
advertisement
Manufacturer No:
LC5768VG-10F484C
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-LC5768VG-10F484C
Package:
484-BBGA
Datasheet:
LC5768VG-10F484C
Description:
1mm PMIC ispMACH? 5000VG Series LC5768 484 Pin 3.3V 484-BBGA
Purchasing and Inquiry
LC5768VG-10F484C Overview
A mobile phone network consists of 768macro cells, which are radio coverage cells served by a high-power cell site (tower, antenna or mast).The item is packaged with 484-BBGA.As you can see, this device has 304 I/O ports programmed into it.The device is programmed with 484 terminations.This electrical component has a terminal position of 0.The power source is powered by 3.3Vvolts.It is included in Programmable Logic Devices.As a result, it is packaged as Tray.Due to its reliability, it is operated at a temperature of [0].Mount the chip by Surface Mount.It is a type of FPGA belonging to the ispMACH? 5000VG series.A chip with 484pins is programmed.This device also displays [0].The LC5768can be used to identify its related parts.If high efficiency is desired, the supply voltage should be kept at [0].ROMless is adopted for storing data.This electronic part is mounted in the way of Surface Mount.This board has 484 pins.This device operates at a voltage of 3.6Vas its maximum supply voltage.Normally, it operates with a voltage of 3VV as its minimum supply voltage.This logic element/block contains 24logic elements.A total of 144 Programmable I/Os are available.It is recommended that the maximal frequency be lower than 178MHz.
LC5768VG-10F484C Features
484-BBGA package
304 I/Os
The operating temperature of 0°C~90°C TJ
484 pin count
484 pins
LC5768VG-10F484C Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LC5768VG-10F484C CPLDs applications.
  • Page register
  • Digital systems
  • STANDARD SERIAL INTERFACE UART
  • ROM patching
  • Address decoders
  • Code converters
  • Custom state machines
  • ON-CHIP OSCILLATOR CIRCUIT
  • Power automation
  • Software-Driven Hardware Configuration
Step5Bar-code shipping tag
LC5768VG-10F484C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    484-BBGA
  • Number of Pins
    484
  • Operating Temperature
    0°C~90°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2000
  • Series
    ispMACH™ 5000VG
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    484
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    YES
  • HTS Code
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LC5768
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Programmable Type
    In System Programmable
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Operating Supply Current
    380mA
  • Number of I/O
    304
  • Nominal Supply Current
    380mA
  • Memory Type
    ROMless
  • Propagation Delay
    10 ns
  • Max Frequency
    178MHz
  • Number of Programmable I/O
    144
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    768
  • JTAG BST
    YES
  • Voltage Supply - Internal
    3V~3.6V
  • Delay Time tpd(1) Max
    10ns
  • Number of Logic Elements/Blocks
    24
  • Height Seated (Max)
    2.6mm
  • Length
    23mm
  • Width
    23mm