  • M4A5-64/32-7VNI48
M4A5-64/32-7VNI48
advertisement
Manufacturer No:
M4A5-64/32-7VNI48
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-M4A5-64/32-7VNI48
Package:
48-LQFP
Datasheet:
M4A5-64/32-7VNI48
Description:
5V 0.5mm PMIC ispMACH? 4A Series M4A5-64 5V 48-LQFP
Purchasing and Inquiry
M4A5-64/32-7VNI48 Overview
This network has 64macro cells, which are cells that provide radio coverage provided by a high-power cell site (tower, antenna, mast).The product is contained in a 48-LQFP package.As you can see, this device has 32 I/O ports programmed into it.Devices are programmed with terminations of [0].Its terminal position is QUAD.An electrical supply voltage of 5V is used to power it.The part is included in Programmable Logic Devices.Trayis the packaging method.Due to its reliability, it is operated at a temperature of [0].Ensure that the chip is mounted by Surface Mount.In FPGA terms, it is a type of ispMACH? 4Aseries FPGA.The chip is programmed with 48 pins.Additionally, this device is capable of displaying [0].The M4A5-64can be used to identify its related parts.A digital circuit can be constructed using 2500gates.High efficiency requires a voltage supply of [0].Data storage is performed using [0].It operates with the maximal supply voltage of 5.5V.Initially, it requires a voltage of 4.5Vas the minimum supply voltage.This device runs on 5Vvolts of electricity.A total of 516Programmable I/Os are present.It is recommended that the maximal frequency be lower than 125MHz.
M4A5-64/32-7VNI48 Features
48-LQFP package
32 I/Os
The operating temperature of -40°C~85°C TA
48 pin count
5V power supplies
M4A5-64/32-7VNI48 Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation M4A5-64/32-7VNI48 CPLDs applications.
  • Programmable power management
  • Preset swapping
  • Power up sequencing
  • Digital systems
  • Configurable Addressing of I/O Boards
  • DMA control
  • Wide Vin Industrial low power SMPS
  • LED Lighting systems
  • Handheld digital devices
  • Protection relays
Step5Bar-code shipping tag
M4A5-64/32-7VNI48
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Voltage Supply - Internal
    4.5V~5.5V
  • Delay Time tpd(1) Max
    7.5ns
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    7mm
  • Width
    7mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    48-LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1998
  • Series
    ispMACH® 4A
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    48
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
  • HTS Code
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    M4A5-64
  • Pin Count
    48
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G48
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Programmable Type
    In System Programmable
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Number of I/O
    32
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    7.5 ns
  • Number of Gates
    2500
  • Max Frequency
    125MHz