  • M550B127M100AA
M550B127M100AA
advertisement
Manufacturer No:
M550B127M100AA
HK JDW NO:
417-M550B127M100AA
Package:
M55 Module
Datasheet:
M550B127M100AA
Purchasing and Inquiry
M550B127M100AA Overview
In order to maintain high efficiency, the ESR (Equivalent Series Resistance) should remain at 60mOhm @ 100kHz.A 120μF capacitance is used to operate it.This device operates on a voltage of -55°C~105°C Volts AC rated.Voltage is rated at 100V which allows for high efficiency.The maximum height seated of 0.445 11.30mm°C enables stable operation.
M550B127M100AA Features
a 60mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 120μF
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 100V
M550B127M100AA Applications
There are a lot of KEMET M550B127M100AA applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
M550B127M100AA
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    1.906Lx1.110W 48.40mmx28.20mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
    Hermetically Sealed
  • Terminal Finish
    Silver (Ag)
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    120μF
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    60mOhm @ 100kHz
  • Lead Spacing
    0.453 11.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Height Seated (Max)
    0.445 11.30mm