  • M550B507K040AA
M550B507K040AA
advertisement
Manufacturer No:
M550B507K040AA
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-M550B507K040AA
Package:
M55 Module
Datasheet:
M550B507K040AA
Purchasing and Inquiry
M550B507K040AA Overview
ESR (Equivalent Series Resistance) must remain at 50mOhm @ 100kHz to ensure high efficiency.500μF is the capacitance of the device.An AC voltage of -55°C~105°C powers it.It is possible to achieve high efficiency with a voltage - Rated at 40V.Its maximum height seated of 0.445 11.30mm°C enables stable operation.
M550B507K040AA Features
a 50mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 500μF
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 40V
M550B507K040AA Applications
There are a lot of KEMET M550B507K040AA applications of tantalum polymer capacitors.
  • LCD TV
  • Notebook
  • Power supplies
  • Tablets
  • Smart phone
Step5Bar-code shipping tag
M550B507K040AA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    M55 Module
  • Dielectric Material
    TANTALUM (SOLID POLYMER)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    M55
  • Size / Dimension
    1.906Lx1.110W 48.40mmx28.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Type
    Hermetically Sealed
  • Voltage - Rated
    40V
  • Capacitance
    500μF
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    50mOhm @ 100kHz
  • Lead Spacing
    0.453 11.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height Seated (Max)
    0.445 11.30mm