  • M551B108K050AH
M551B108K050AH
advertisement
Manufacturer No:
M551B108K050AH
HK JDW NO:
417-M551B108K050AH
Datasheet:
M551B108K050AH
Purchasing and Inquiry
M551B108K050AH Overview
In order to maintain high efficiency, the ESR (Equivalent Series Resistance) should remain at 20mOhm @ 100kHz.This device operates with a capacitance of 1000μF.There is a voltage rating of -55°C~125°Cv - Rated AC.With a voltage of 50V, high efficiency is possible.It has a maximum seated height of 0.520 13.20mm°C, which enables stable operation.
M551B108K050AH Features
a 20mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 1000μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 50V
M551B108K050AH Applications
There are a lot of KEMET M551B108K050AH applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
M551B108K050AH
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    2.051Lx1.992W 52.10mmx50.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    no
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    1000μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    20mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Height Seated (Max)
    0.520 13.20mm