  • M551B607K050AA
M551B607K050AA
advertisement
Manufacturer No:
M551B607K050AA
HK JDW NO:
417-M551B607K050AA
Package:
M55 Module
Datasheet:
M551B607K050AA
Purchasing and Inquiry
M551B607K050AA Overview
In this part, the ripple current is 8750mA.For optimum efficiency, keep the ESR (Equivalent Series Resistance) at 30mOhm @ 100kHz.It supports the leakage current of 0.225mA.Capacitance 600μF governs its operation.In order for 50V to perform its function properly, a rated (DC) voltage (Urdu) must be provided.It is capable of operating Temperature of -55°C~125°C.A voltage rating of 50V allows for high efficiency.The product has a maximum height seated of 0.445 11.30mm°C which makes it stable to operate.
M551B607K050AA Features
8750mA ripple current
a 30mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 0.225mA
with a capacitance of 600μF
a rated (DC) voltage (Urdu) of 50V
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 50V
M551B607K050AA Applications
There are a lot of KEMET M551B607K050AA applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
M551B607K050AA
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
    M55 Module
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    LUG
  • Dielectric Material
    TANTALUM (SOLID POLYMER)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    1.906Lx1.110W 48.40mmx28.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    600μF
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    30mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Spacing
    0.453 11.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.225mA
  • Ripple Current
    8750mA
  • Tan Delta
    0.05
  • Height Seated (Max)
    0.445 11.30mm