  • MCP4021-103E/SN
MCP4021-103E/SN
advertisement
Manufacturer No:
MCP4021-103E/SN
HK JDW NO:
536-MCP4021-103E/SN
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
MCP4021-103E/SN
Description:
8 Terminations5V 8 Pin MCP4021 Digital PotentiometersWiperLock? Series Up/Down (U/D, CS)64 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4021-103E/SN Overview
The file is contained in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) packages.By Non-Volatile, this pentometer begins to be stored.It is accessible in the Tube package to secure the digital analogic.A 64 tap protects this pentometer from overcurrents.The pentometer consists of 64 positions.The terminations are 8.To provide you with some reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.Based on the picture, the total resistance of the speed potentiometers is 10000Ohm.The performance of the product is powered by 5V.The digi devices show 8 pins.Surface Mount is the recommended mount direction.potentionmeters that can supply 2.7V~5.5V volts are available.This digital potentiometers operate temperature at the range of -40°C~125°C.Limiting the flow with 10kOhm is possible.MCP4021 family member.Surface Mount mounts digital potentiometer.There are 8 pins on this potentiameter.In a 5V supply voltage, potentiometers conduct.The maximum supply current can be set to 45μA.1 elements are present in digital analogic.
MCP4021-103E/SN Features
Available in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4021-103E/SN Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4021-103E/SN Digital Potentiometers applications.
  • Audio level control
  • Programmable computer
  • Automotive electronics
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Healthcare Products
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Cell phone
  • Used as variable resistor
  • Programmable power supplies
  • Brightness of monitors
Step5Bar-code shipping tag
MCP4021-103E/SN
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2005
  • Series
    WiperLock™
  • Tolerance
    ±20%
  • Number of Terminations
    8
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Supply Voltage
    5V
  • Base Part Number
    MCP4021
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Elements
  • Interface
    Up/Down (U/D, CS)
  • Nominal Supply Current
    45μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Max Supply Current
    45μA
  • Bandwidth
    1 kHz
  • Number of Taps
    64
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    70
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Height
    1.55mm
  • Length
    5mm
  • Width
    3.99mm