  • MCP4021-503E/SN
MCP4021-503E/SN
advertisement
Manufacturer No:
MCP4021-503E/SN
HK JDW NO:
536-MCP4021-503E/SN
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
MCP4021-503E/SN
Description:
8 Terminations5V 8 Pin MCP4021 Digital PotentiometersWiperLock? Series Up/Down (U/D, CS)64 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4021-503E/SN Overview
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) packages contain it.Non-Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.In this digital potentiometer, there are 1 embedded circuits.Tube package provides access to it.64 taps protect this pentometer against overcurrent.There are 64 positions in pentometer.It is designed 8 terminations.This programmable potentiometer includes 1 functions for your reference.The speed potentiometers will have a total resistance of 50000Ohm.For its performance, it uses 5V.A 8 pin can be seen in the digi devices.In order to mount, it is recommended to follow the Surface Mount axis.2.7V~5.5V voltage can be supplied by the potentionmeter.This digital potentiometer is used to detect temperature in the -40°C~125°C range.A flow rate limit of 50kOhm is possible.The MCP4021 family contains pentometer.The mount is Surface Mount.potentiameter with 8 pins.A potentiometer conducts at a 5V supply voltage.
MCP4021-503E/SN Features
Available in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4021-503E/SN Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4021-503E/SN Digital Potentiometers applications.
  • Low power system
  • Programmable I to V converter
  • Programmable computer
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Joysticks
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Calibration instrumentation
  • Stereo
  • Adjusting the LCD Display
  • Used as programmable gain amplifier
Step5Bar-code shipping tag
MCP4021-503E/SN
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    WiperLock™
  • Tolerance
    ±20%
  • Number of Terminations
    8
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Supply Voltage
    5V
  • Base Part Number
    MCP4021
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Interface
    Up/Down (U/D, CS)
  • Number of Circuits
    1
  • Nominal Supply Current
    45μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Bandwidth
    0.2 kHz
  • Number of Taps
    64
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    70
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Height
    1.25mm
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm