  • MCP4132-103E/SN
MCP4132-103E/SN
advertisement
Manufacturer No:
MCP4132-103E/SN
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MCP4132-103E/SN
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
MCP4132-103E/SN
Description:
8 Terminations5V 8 Pin MCP4132 Digital PotentiometersSPI129 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4132-103E/SN Overview
There are 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) packages in this package.Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.The digital potentiometer embeds 1 circuits.Tube package contains the access code to secure the digital potentiometer.A 129 tap protects this pentometer from overcurrents.In total, pentometer has 129 positions.The terminations are 8.This programmable potentiometer includes 1 functions for your reference.Based on the picture, the total resistance of the speed potentiometers is 10000Ohm.The performance of the product is powered by 5V.8 pins can be seen in The digi devices.The way to mount is Surface Mount.The potentionmeter can supply 1.8V~5.5V voltage.A digital potentiometer has a temperature range of -40°C~125°C.You can limit the flow by using 10kOhm.Pentometer is a member of MCP4132 family.Amount Surface Mount mounts the potentionmeter.Digital potentiometer has 8 pins.DIGITAL POTENTIOMETER indicates its type of converter.When the supply voltage is 5V, the potentiometer conducts.The pentometer is from Digital Potentiometers family.
MCP4132-103E/SN Features
Available in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4132-103E/SN Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4132-103E/SN Digital Potentiometers applications.
  • DC/DC conversion circuit
  • Audio Volume control
  • Motor control
  • Automated caliberation
  • Low power system
  • Adjustable gain amplifiers
  • Bias adjustment circuits
  • Programmable I to V converter
  • Modern office equipment
  • Cell phone
Step5Bar-code shipping tag
MCP4132-103E/SN
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2008
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    129
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP4132
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Rheostat
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    1
  • Nominal Supply Current
    1mA
  • Memory Type
    Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Bandwidth
    1 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    129
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    75
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Height
    1.25mm
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm