  • MCP4132-104E/MS
MCP4132-104E/MS
advertisement
Manufacturer No:
MCP4132-104E/MS
HK JDW NO:
536-MCP4132-104E/MS
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
MCP4132-104E/MS
Description:
8 Terminations5V 8 Pin MCP4132 Digital PotentiometersSPI128 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4132-104E/MS Overview
There are 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) packages in this package.By Volatile, this pentometer begins to be stored.This digital potentiometer contains 1 embedded circuits.For securing digital analogics, it is available in the Tube package.This pentometer is protected from overcurrent by 129 taps.Pentometer consists of 128 positions.The terminations are set at 8.You will find here 1 functions for your reference.Its total resistance will be 100000Ohm.In order for it to perform, it relies on 5V.In the digi devices, 8 pins can be seen.In order to mount, it is recommended to follow the Surface Mount axis.1.8V~5.5V voltage is available from the potentionmeter.The temperature range of this digital potentiometer is -40°C~125°C.The flow can be limited by 100kOhm.This object belongs to the MCP4132 family.A mount of Surface Mount is used for digital potentiometer.The potentiameter has 8 pins.Converter type DIGITAL POTENTIOMETER can be used to classify it.Potentiometers conduct when provided with a supply voltage of 5V.Components in the electronic component are from the family Digital Potentiometers.
MCP4132-104E/MS Features
Available in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4132-104E/MS Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4132-104E/MS Digital Potentiometers applications.
  • Automotive electronics
  • Industrial control
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Healthcare Products
  • Speakers
  • Optic fiber network
  • Automatic gain control
  • Calibration instrumentation
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Programmable low pass filter
Step5Bar-code shipping tag
MCP4132-104E/MS
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2008
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Nominal Supply Current
    1mA
  • Bandwidth
    0.1 kHz
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Height
    950μm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm