  • MCP4142T-104E/MS
MCP4142T-104E/MS
advertisement
Manufacturer No:
MCP4142T-104E/MS
HK JDW NO:
536-MCP4142T-104E/MS
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
MCP4142T-104E/MS
Description:
8 Terminations5V 8 Pin MCP4142 Digital PotentiometersWiperLock? Series SPI128 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4142T-104E/MS Overview
The file is contained in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) packages.The storage of this pentometer begins at Non-Volatile.The digital potentiometer has 1 embedded circuits.It is accessible in the Tape & Reel (TR) package to secure the digital analogic.In this pentometer, there are 129 taps to prevent overcurrent.Pentometer consists of 128 positions.The terminations are 8.1 functions are included in this programmable potentiometer for your reference.The speed potentiometers will have a total resistance of 100000Ohm.It is powered by 5V to deliver its perfomance.The digi devices displays 8 pins.You should mount in the way of Surface Mount.potentionmeters that can supply 1.8V~5.5V volts are available.A digital potentiometer has a temperature range of -40°C~125°C.100kOhm can limit the flow.The MCP4142 family contains pentometer.Surface Mount mounts digital potentiometer.8 pins are available on this potentiameter.Convertor types can be classified by DIGITAL POTENTIOMETER.Potentiometers conduct when the supply voltage is 5V.Digital Potentiometers is the family of the pentometer.
MCP4142T-104E/MS Features
Available in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4142T-104E/MS Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4142T-104E/MS Digital Potentiometers applications.
  • Gas detection circuit
  • DC/DC conversion circuit
  • Healthcare Products
  • Speakers
  • Used as variable resistor
  • Power calibration
  • Joysticks
  • Industrial control
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Calibration instrumentation
Step5Bar-code shipping tag
MCP4142T-104E/MS
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    MCP4142
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Rheostat
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Bandwidth
    0.1 kHz
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm