  • MCP4161T-104E/SN
MCP4161T-104E/SN
advertisement
Manufacturer No:
MCP4161T-104E/SN
HK JDW NO:
536-MCP4161T-104E/SN
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
MCP4161T-104E/SN
Description:
8 Terminations5V 8 Pin MCP4161 Digital PotentiometersWiperLock? Series SPI256 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4161T-104E/SN Overview
The package contains 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) files.This pentometer begins to be stored by Non-Volatile.The digital potentiometer embeds 1 circuits.It is accessible in the Tape & Reel (TR) package to secure the digital analogic.A 257 tap protects this pentometer from overcurrents.Positions are 256.The terminations are 8.To provide you with some reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.According to the diagram, the speed potentiometers's total resistance is 100000Ohm.For its performance, it uses 5V.The digi devices shows the 8 pins.It is recommended to mount in the way of Surface Mount.1.8V~5.5V voltage is available from the potentionmeter.Digital potentiometers have a temperature range of -40°C~125°C.A flow rate limit of 100kOhm is possible.Pentometer belongs to the family MCP4161.Amount Surface Mount mounts the potentionmeter.potentiameter with 8 pins.In a 5V supply voltage, potentiometers conduct.
MCP4161T-104E/SN Features
Available in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4161T-104E/SN Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4161T-104E/SN Digital Potentiometers applications.
  • Contrast control of monitors
  • Medical equipment
  • LEDs
  • Noise-free volume controller
  • Stereo
  • Joysticks
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Adjustable current control
  • Sensor auto referencing circuits
  • Low power system
Step5Bar-code shipping tag
MCP4161T-104E/SN
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
    2008
  • Series
    WiperLock™
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Supply Voltage
    5V
  • Base Part Number
    MCP4161
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    1
  • Nominal Supply Current
    550μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Bandwidth
    0.1 kHz
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm