  • MCP4231-502E/ST
MCP4231-502E/ST
advertisement
Manufacturer No:
MCP4231-502E/ST
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MCP4231-502E/ST
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
MCP4231-502E/ST
Description:
14 Terminations5V 14 Pin MCP4231 Digital PotentiometersSPI128 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4231-502E/ST Overview
The package contains 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) files.Volatile starts the process of storing this pentometer.This digital potentiometer has 2 embedded circuits.Tube package provides access to it.To protect this pentometer from overcurrent, there are 129 taps.There are 128 positions in pentometer.The terminations are set at 14.The following programmable potentiometer includes 1 functions.Based on the picture, the total resistance of the speed potentiometers is 5000Ohm.For its performance, it uses 5V.In the digi devices, there are 14 pins.In order to mount, it is recommended to follow the Surface Mount axis.It is possible to supply 1.8V~5.5V volts to the potentionmeter.There is a temperature range of -40°C~125°C for this digital potentiometer.A flow limit of 5kOhm can be applied.The MCP4231 family includes pentometer.Mounted to Surface Mount is digital potentiometer.14 pins are available on this potentiameter.Potentiometers conduct when provided with a supply voltage of 5V.
MCP4231-502E/ST Features
Available in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
14 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4231-502E/ST Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4231-502E/ST Digital Potentiometers applications.
  • Household appliances
  • Automatic gain control
  • Cell phone
  • PC
  • Voltage control
  • DC/DC conversion circuit
  • Programmable power supplies
  • Adjustable gain amplifiers
  • Communication device
  • Analogue circuit
Step5Bar-code shipping tag
MCP4231-502E/ST
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2003
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    5kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP4231
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    2
  • Nominal Supply Current
    1mA
  • Memory Type
    Volatile
  • Bandwidth
    2 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    129
  • Total Resistance
    5000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    75
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm