  • MCP4231-503E/SL
MCP4231-503E/SL
advertisement
Manufacturer No:
MCP4231-503E/SL
HK JDW NO:
536-MCP4231-503E/SL
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
MCP4231-503E/SL
Description:
14 Terminations5V 14 Pin MCP4231 Digital PotentiometersSPI257 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4231-503E/SL Overview
The package contains 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) files.The pentometer is stored from Volatile.This digital potentiometer includes 2 embedded circuits.To secure the digital analogic, it can be accessed in the Tube package.A 129 tap protects this pentometer from overcurrents.The pentometer consists of 257 positions.The terminations are 14.As a reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.It is shown that, as a result, the speed potentiometers will have a total resistance of 50000Ohm.For its performance, it uses 5V.A 14 pin can be seen in the digi devices.In general, Surface Mount is recommended for mounting.1.8V~5.5V voltage is available from the potentionmeter.The temperature range of this digital potentiometer is -40°C~125°C.The flow can be limited by 50kOhm.MCP4231 family member.The Surface Mount mounts digital potentiometer.The potentiameter has 14 pins.In a 5V supply voltage, potentiometers conduct.
MCP4231-503E/SL Features
Available in 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
14 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4231-503E/SL Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4231-503E/SL Digital Potentiometers applications.
  • Power calibration
  • Industrial control circuits
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Adjustable current control
  • Noise-free volume controller
  • Used as programmable gain amplifier
  • Analogue circuit
  • Refrigerator
  • Bias adjustment circuits
  • Programmable I to V converter
Step5Bar-code shipping tag
MCP4231-503E/SL
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2003
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    257
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    5V
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Nominal Supply Current
    1mA
  • Bandwidth
    0.2 kHz
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Height
    1.25mm
  • Length
    8.65mm
  • Width
    3.9mm