  • MCP4261-104E/ML
MCP4261-104E/ML
advertisement
Manufacturer No:
MCP4261-104E/ML
HK JDW NO:
536-MCP4261-104E/ML
Package:
16-VQFN Exposed Pad
Datasheet:
MCP4261-104E/ML
Description:
16 Terminations5V 16 Pin MCP4261 Digital PotentiometersWiperLock? Series SPI257 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4261-104E/ML Description
MCP4261-104E/ML Features
Low wiper resistance: 75Ω (typical)
Non-volatile memory
High-voltage tolerant digital inputs: Up to 12.5V
Extended temperature range (-40°C to +125°C)
SPI serial interface (10 MHz, modes 0,0 & 1,1)
MCP4261-104E/ML Applications
Testing instruments
PCs
Household appliances
Industrial control
Medical equipment
Step5Bar-code shipping tag
MCP4261-104E/ML
    Select All
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-N16
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    1.8/5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Bandwidth
    0.1 kHz
  • Number of Taps
    257
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    150ppm/°C
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    4mm
  • Width
    4mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    16-VQFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2008
  • Series
    WiperLock™
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    16
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    257
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm