  • MCP4361-503E/ST
MCP4361-503E/ST
advertisement
Manufacturer No:
MCP4361-503E/ST
HK JDW NO:
536-MCP4361-503E/ST
Package:
20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
MCP4361-503E/ST
Description:
20 Terminations2.7V 20 Pin MCP4361 Digital PotentiometersWiperLock? Series SPI257 Positions
Quantity:
In Stock : 2464
Purchasing and Inquiry
MCP4361-503E/ST Overview
It is contained in 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) pacakge.Non-Volatile starts the process of storing this pentometer.This digital potentiometer contains 4 embedded circuits.A secure version of the digital analogic can be found in the Tube package.This pentometer is protected from overcurrent by 257 taps.Positions are 257.A termination of 20 is intended.In this programmable potentiometer, you will find 4 functions.In The case, the total resistance of the speed potentiometers will be 50000Ohm.The performance of 2.7V is provided by 2.7V.In the digi devices, 20 pins can be seen.In general, Surface Mount is recommended for mounting.1.8V~5.5V voltage can be supplied by the potentionmeter.This digital potentiometers operate temperature at the range of -40°C~125°C.In this case, the flow can be limited by 50kOhm.Pentometer belongs to the family MCP4361.The mount is Surface Mount.The potentiameter has 20 pins.A voltage of 3/5V can be delivered by it.
MCP4361-503E/ST Features
Available in 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
20 pins
MCP4361-503E/ST Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4361-503E/ST Digital Potentiometers applications.
  • Audio Volume control
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Voltage resistance conversion
  • Brightness of monitors
  • Contrast control of monitors
  • Programmable low pass filter
  • Joysticks
  • Adjustable gain amplifiers
  • Sensor trimming instrumentation
  • Testing equipment
Step5Bar-code shipping tag
MCP4361-503E/ST
  • Temperature Coefficient
    15 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    MCP4361
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Bandwidth
    0.2 kHz
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    150ppm/°C
  • Height
    1.05mm
  • Length
    6.6mm
  • Width
    4.5mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    1 Weeks
  • Package / Case
    20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2009
  • Series
    WiperLock™
  • Tolerance
    ±20%