  • MCP4461-502E/ST
MCP4461-502E/ST
advertisement
Manufacturer No:
MCP4461-502E/ST
HK JDW NO:
536-MCP4461-502E/ST
Package:
20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
MCP4461-502E/ST
Description:
20 Terminations2.7V 20 Pin MCP4461 Digital PotentiometersWiperLock? Series I2C256 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4461-502E/ST Overview
There is a 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package containing it.This pentometer begins to be stored by Non-Volatile.The digital potentiometer has 4 embedded circuits.Tube package contains the access code to secure the digital potentiometer.To protect the overcurrent of this digital potentiometer, 257 taps are provided.Pentometer consists of 256 positions.The terminations are set at 20.4 functions are included in this programmable potentiometer for your reference.Based on the picture, the total resistance of the speed potentiometers is 5000Ohm.It operates on 2.7V and is powered by it.20 pins can be seen in The digi devices.The way to mount is Surface Mount.1.8V~5.5V voltage is available from the potentionmeter.For this digital potentiometer, there is a temperature range of -40°C~125°C.A flow rate limit of 5kOhm is possible.In the MCP4461 family, pentometer belongs.By Surface Mount, digital potentiometer is mounted.The potentiameter has a total of 20 pins.This digital variable resistor contains Mute, Selectable Address.There is a possibility of delivering voltage at 3/5V.
MCP4461-502E/ST Features
Available in 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
20 pins
MCP4461-502E/ST Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4461-502E/ST Digital Potentiometers applications.
  • Voltage control
  • Cell phone
  • Audio level control
  • Wheatstone bridges
  • Testing equipment
  • Programmable I to V converter
  • Programmable computer
  • Used as variable resistor
  • LEDs
  • Replaces mechanical potentiometers
Step5Bar-code shipping tag
MCP4461-502E/ST
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    5kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Bandwidth
    2 kHz
  • Total Resistance
    5000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    6.5mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Package / Case
    20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)