  • MCP4532T-503E/MS
MCP4532T-503E/MS
advertisement
Manufacturer No:
MCP4532T-503E/MS
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MCP4532T-503E/MS
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
MCP4532T-503E/MS
Description:
8 Terminations8 Pin MCP4532 Digital PotentiometersI2C128 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4532T-503E/MS Overview
This file is contained in a package of 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width).Volatile starts the process of storing this pentometer.In this digital potentiometer, there are 1 embedded circuits.The digital analogic is secured using this package Tape & Reel (TR).129 taps protect this pentometer against overcurrent.There are 128 positions in pentometer.A termination of 8 is intended.In the digi devices, 8 pins can be seen.In order to mount, it is recommended to follow the Surface Mount axis.It is possible for the potentionmeter to supply voltages of 1.8V~5.5V.In this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~125°C.You can limit the flow by using 50kOhm.Pentometer belongs to the family MCP4532.A mount of Surface Mount is used for digital potentiometer.8 pins are available on this potentiameter.With this digital variable resistor, you can find Selectable Address.DIGITAL POTENTIOMETER indicates its type of converter.The potentiometer conducts in a supply voltage of 5V.A family of pentometer is Digital Potentiometers.
MCP4532T-503E/MS Features
Available in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4532T-503E/MS Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4532T-503E/MS Digital Potentiometers applications.
  • Speakers
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Power meter
  • Modern office equipment
  • Refrigerator
  • Adjust VCOM settings
  • Automatic gain control
  • Used as programmable gain amplifier
  • Audio Volume control
  • Medical equipment
Step5Bar-code shipping tag
MCP4532T-503E/MS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.635mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP4532
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V