  • MCP4541-104E/MS
MCP4541-104E/MS
advertisement
Manufacturer No:
MCP4541-104E/MS
HK JDW NO:
536-MCP4541-104E/MS
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
MCP4541-104E/MS
Description:
8 Terminations2.7V 8 Pin MCP4541 Digital PotentiometersI2C128 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4541-104E/MS Overview
There is a 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package containing it.The pentometer is stored from Non-Volatile.In this digital potentiometer, there are 1 embedded circuits.Tube package contains the access code to secure the digital potentiometer.This pentometer has 129 taps to protect against overcurrent.Positions 128 make up this pentometer.It is designed 8 terminations.You can refer to 1 functions in this programmable potentiometer.The speed potentiometers will have a total resistance of 100000Ohm.The performance of 2.7V is provided by 2.7V.The digi devices has 8 pins.You should mount in the way of Surface Mount.It can supply voltages up to 1.8V~5.5V.Digital potentiometers have a temperature range of -40°C~125°C.The flow can be limited by 100kOhm.In the MCP4541 family, pentometer belongs.Amount Surface Mount mounts the potentionmeter.There are 8 pins on this potentiameter.Using this digital variable resistor, you will find Selectable Address.A supply voltage of 5V conducts the potentiometer.
MCP4541-104E/MS Features
Available in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4541-104E/MS Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4541-104E/MS Digital Potentiometers applications.
  • Automatic gain control
  • Industrial control circuits
  • Speakers
  • Audio Volume control
  • LEDs
  • Cell phone
  • Wheatstone bridges
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Used as variable resistor
Step5Bar-code shipping tag
MCP4541-104E/MS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    MCP4541
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    1
  • Nominal Supply Current
    2.5μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Bandwidth
    0.1 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    129
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    75
  • Height
    950μm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Tolerance
    ±20%
    Selectable Address
  • Pbfree Code
    yes
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V