  • PCF0J331MCL1GS
PCF0J331MCL1GS
advertisement
Manufacturer No:
PCF0J331MCL1GS
HK JDW NO:
555-PCF0J331MCL1GS
Datasheet:
PCF0J331MCL1GS
Purchasing and Inquiry
PCF0J331MCL1GS Overview
It is necessary to have a ripple current at high frequency of 4.2A @ 100kHz to power systems.This electrical device has an ESR (Equivalent Series Resistance) of 18mOhm.Note that this part has a dissipation factor of 0.12 %.It is recommended to operate at -55°C~105°C for stable operation.
PCF0J331MCL1GS Features
4.2A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 18mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
PCF0J331MCL1GS Applications
There are a lot of Nichicon PCF0J331MCL1GS applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
PCF0J331MCL1GS
  • Surface Mount Land Size
    0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    18mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Size Code
    4141
  • Voltage
    6.3V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    416μA
  • Ripple Current
    4.2A
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.2A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Diameter
    10mm
  • Height
    6mm
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm
  • Length
    11mm
  • Width
    10.3mm