  • PCS0G331MCL9GS
PCS0G331MCL9GS
advertisement
Manufacturer No:
PCS0G331MCL9GS
HK JDW NO:
555-PCS0G331MCL9GS
Datasheet:
PCS0G331MCL9GS
Purchasing and Inquiry
PCS0G331MCL9GS Overview
Systems need 3.2A @ 100kHz ripple current at high frequency to be powered.This electrical device has an ESR (Equivalent Series Resistance) of 22mOhm.A stable operating temperature is -55°C~105°C.
PCS0G331MCL9GS Features
3.2A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 22mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
PCS0G331MCL9GS Applications
There are a lot of Nichicon PCS0G331MCL9GS applications of aluminum polymer capacitors.
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • LED driver power supplies
  • Motherboards
  • Medical equipment
  • Miniature high Power Supply.
  • Phone chargers
Step5Bar-code shipping tag
PCS0G331MCL9GS
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Polymer
  • Resistance
    22mOhm
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    4V
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    22mOhm
  • Voltage
    4V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    264μA
  • Ripple Current
    3.2A
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.2A @ 100kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height
    7mm
  • Height Seated (Max)
    0.276 7.00mm
  • Length
    7mm