  • PCX1D121MCS1GS
PCX1D121MCS1GS
advertisement
Manufacturer No:
PCX1D121MCS1GS
HK JDW NO:
555-PCX1D121MCS1GS
Datasheet:
PCX1D121MCS1GS
Purchasing and Inquiry
PCX1D121MCS1GS Overview
Power systems require ripple current at a high frequency of 1.9A @ 100kHz.There is a 29mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device.Upon operation, the rated (DC) voltage (URdc) must be equal to 20V.Stable operation requires a temperature of -55°C~125°C.
PCX1D121MCS1GS Features
1.9A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 29mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
a rated voltage (DC) of 20V
an operating temperature of -55°C~125°C
PCX1D121MCS1GS Applications
There are a lot of Nichicon PCX1D121MCS1GS applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
PCX1D121MCS1GS
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e6
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    TIN BISMUTH
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    20V
  • Capacitance
    120μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    29mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    20V
  • Size Code
    3533
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.9A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm
  • Length
    9mm
  • Width
    8.3mm