  • PDV15-21H-103A
PDV15-21H-103A
advertisement
Manufacturer No:
PDV15-21H-103A
HK JDW NO:
103-PDV15-21H-103A
Package:
Datasheet:
PDV15-21H-103A
Description:
Res Carbon Film POT 10K Ohm 20% 1/20W (35 X 17 X 8.3mm) Pin Thru-Hole
Step5Bar-code shipping tag
PDV15-21H-103A
  • Size / Dimension
    Rectangular - 1.378Lx0.512W x 0.154 H 35.00mmx13.00mmx3.90mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Resistance
    10kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    50°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Power (Watts)
    0.05W 1/20W
  • HTS Code
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    100mW
  • Max Power Dissipation
    50mW
  • Technology
    CARBON
  • Construction
    Open Frame
  • Base Part Number
    PDV15
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.05W
  • Lead Length
    3.5mm
  • Adjustment Type
    Side
  • Taper
    Audio
  • Travel Range
    15mm
  • Height
    3.9116mm