  • PTA1544-2010CIA104
PTA1544-2010CIA104
advertisement
Manufacturer No:
PTA1544-2010CIA104
HK JDW NO:
103-PTA1544-2010CIA104
Package:
Description:
Slide Potentiometers 100K AUDIO
Step5Bar-code shipping tag
PTA1544-2010CIA104
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    Rectangular - 1.181Lx0.354W x 0.256 H 30.00mmx9.00mmx6.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • Termination
    Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    100kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    50°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Composition
    Potentiometer
  • Power (Watts)
    0.015W
  • HTS Code
  • Subcategory
    Other Resistors
  • Power Rating
    15mW
  • Max Power Dissipation
    15mW
  • Technology
    CARBON COMPOSITION
  • Depth
    9mm
  • Base Part Number
    PTA1544
  • Military Standard
    Not
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.015W
  • Actuator Type
    SLIDE
  • Lead Length
    3.5mm
  • Working Voltage
    50V
  • Adjustment Type
    Top
  • Taper
    Audio
  • Actuator Orientation
    VERTICAL
  • Ganging Number
    2
  • Travel Range
    15mm
  • Fader Type
    Dual
  • Height
    6.5024mm