  • PTA6043-2015DPA103
PTA6043-2015DPA103
advertisement
Manufacturer No:
PTA6043-2015DPA103
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-PTA6043-2015DPA103
Package:
Description:
SLIDE POT 10KOHM 0.125W TOP 60MM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PTA6043-2015DPA103
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2006
  • Series
    Pro Audio PTA
  • Size / Dimension
    Rectangular - 2.953Lx0.354W x 0.256 H 75.00mmx9.00mmx6.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    10kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • HTS Code
  • Subcategory
    Other Resistors
  • Power Rating
    125mW
  • Voltage - Rated DC
    150V
  • Technology
    CARBON COMPOSITION
  • Resistor Type
    POTENTIOMETER
  • Base Part Number
    PTA6043
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.125W
  • Operating Temperature (Max)
    50°C
  • Actuator Type
    SLIDE
  • Operating Temperature (Min)
    -10°C
  • Lead Length
    3.5mm
  • Rated Temperature
    50°C
  • Adjustment Type
    Top
  • Actuator Orientation
    VERTICAL
  • Ganging Number
    1
  • Travel Range
    60mm