  • PESD12VS1UL,315
PESD12VS1UL,315
advertisement
Manufacturer No:
PESD12VS1UL,315
HK JDW NO:
554-PESD12VS1UL,315
Package:
SOD-882
Datasheet:
PESD12VS1UL,315
Description:
TVS DIODE 12V 35V SOD882
Step5Bar-code shipping tag
PESD12VS1UL,315
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    SOD-882
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TA
  • Published
    2011
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    75pF
  • Max Power Dissipation
    150W
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Depth
    620μm
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    12V
  • Working Voltage
    12V
  • Polarity
    Unidirectional
  • Leakage Current
    50nA
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    5A 8/20μs
  • Clamping Voltage
    35V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    12V Max
  • Peak Pulse Current
    5A
  • Reverse Standoff Voltage
    12V
  • Max Surge Current
    5A
  • Peak Pulse Power
    150W
  • Test Current
    5mA
  • Breakdown Voltage
    14.7V
  • Capacitance @ Frequency
    38pF @ 1MHz
  • Reverse Breakdown Voltage
    14.7V
  • Max Breakdown Voltage
    15.3V
  • Length
    1.02mm