  • PLF0E152MDO1
PLF0E152MDO1
advertisement
Manufacturer No:
PLF0E152MDO1
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-PLF0E152MDO1
Package:
Radial, Can
Purchasing and Inquiry
PLF0E152MDO1 Overview
5.5A @ 100kHz ripple current @ high frequency is necessary to power systems.There is a 8mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device.The 2 pin remains in place.Stable operation requires -55°C~105°C as the operating temperature.
PLF0E152MDO1 Features
5.5A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 8mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
PLF0E152MDO1 Applications
There are a lot of Nichicon PLF0E152MDO1 applications of aluminum polymer capacitors.
  • LED driver power supplies
  • Miniature high Power Supply.
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Phone chargers
  • Motherboards
  • Medical equipment
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
Step5Bar-code shipping tag
PLF0E152MDO1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    PLF
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Silver (Ag)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1500μF
  • Voltage - Rated DC
    2.5V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Length
    19mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    8mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    750μA
  • Ripple Current
    5.5A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.08
  • Ripple Current @ High Frequency
    5.5A @ 100kHz
  • Diameter
    10mm
  • Height
    13mm
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm