  • PTA6043-2015CPA223
PTA6043-2015CPA223
advertisement
Manufacturer No:
PTA6043-2015CPA223
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-PTA6043-2015CPA223
Package:
Description:
SLIDE POT 22KOHM 0.125W TOP 60MM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PTA6043-2015CPA223
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Width
    8.9916mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2006
  • Series
    Pro Audio PTA
  • Size / Dimension
    Rectangular - 2.953Lx0.354W x 0.256 H 75.00mmx9.00mmx6.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Pin
  • Type
    Potentiometer
  • Resistance
    22kOhms
  • Max Operating Temperature
    50°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Composition
    Potentiometer
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Power Rating
    50mW
  • Max Power Dissipation
    125mW
  • Depth
    9mm
  • Base Part Number
    PTA6043
  • Military Standard
    Not
  • Adjustment Type
    Top
  • Taper
    Audio
  • Travel Range
    60mm
  • Fader Type
    Standard
  • Height
    6.5024mm
  • Length
    75.0062mm