  • RL80E122MDN1PX
RL80E122MDN1PX
advertisement
Manufacturer No:
RL80E122MDN1PX
HK JDW NO:
555-RL80E122MDN1PX
Purchasing and Inquiry
RL80E122MDN1PX Overview
6.1A @ 100kHz ripple current @ high frequency is required in order to power systems.ESR (Equivalent Series Resistance) of 7mOhm is observed in this electrical device.In order for 610mA @ 120Hz to fully perform its function, a ripple current at a low frequency must be provided.In order for the device to operate reliably, a rated voltage (DC) of 2.5V is required.When operating at -55°C~105°C, the temperature should remain stable.
RL80E122MDN1PX Features
6.1A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 7mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
a rated voltage (DC) of 2.5V
an operating temperature of -55°C~105°C
RL80E122MDN1PX Applications
There are a lot of Nichicon RL80E122MDN1PX applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
RL80E122MDN1PX
    18 Weeks
  • Mount
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    2.5V
  • HTS Code
  • Capacitance
    1200μF
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    7mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2.5V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.75mA
  • Ripple Current
    6.1A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Ripple Current @ Low Frequency
    610mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    6.1A @ 100kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.354 9.00mm
  • Length
    8mm