  • RL80J561MDNASQKX
RL80J561MDNASQKX
advertisement
Manufacturer No:
RL80J561MDNASQKX
HK JDW NO:
555-RL80J561MDNASQKX
Package:
Radial, Can
Datasheet:
RL80J561MDNASQKX
Purchasing and Inquiry
RL80J561MDNASQKX Overview
5.7A @ 100kHz ripple current @ high frequency is necessary to power systems.A value of 8mOhm is assigned to the electrical device's ESR (Equivalent Series Resistance).A ripple current @ Low Frequency is required for 570mA @ 120Hz to fully perform its function.The dissipation factor for this part is 0.12 %.Stable operation requires -55°C~105°C as the operating temperature.
RL80J561MDNASQKX Features
5.7A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 8mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
RL80J561MDNASQKX Applications
There are a lot of Nichicon RL80J561MDNASQKX applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
RL80J561MDNASQKX
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2009
  • Series
    FPCAP, RL8
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    560μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Terminal Pitch
    3.5mm
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    8mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    705.6μA
  • Ripple Current
    5.7A
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    570mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    5.7A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Diameter
    8mm
  • Height
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm