  • RNS1C151MDN1
RNS1C151MDN1
advertisement
Manufacturer No:
RNS1C151MDN1
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-RNS1C151MDN1
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
FPCAP, RNS Series 150μF 16V Aluminum Polymer Capacitors ±20% Radial, Can Through Hole Bulk
Purchasing and Inquiry
The capacitance can run at the range of 150μF.
±20% are used to determine the tolerance of this capacitor. It is contained in a package of Radial, Can. This capacitor is accessible in the Bulk packaging. It belongs to FPCAP, RNS series. This part is mounted in the way of Through Hole. The type of the RNS1C151MDN1 capacitor can be classified as Polymer. It is suitable for the component connected in General Purpose. This device operates temperature at the range of -55°C~105°C. Nichicon RNS1C151MDN1 is suitable to conduct the ripple current at 5.5A. RNS1C151MDN1 Capacitor is mounted by Through Hole. The typical values of Voltage - Rated DC are 16V. There are 2 terminals embeded in RNS1C151MDN1 Capacitor. There are 360μA to protect the current flowing from the ground conductor to ground. It has Radial terminations in total. The part is packaged by Box. The dielectric materials are defined as ALUMINUM.
FPCAP, RNS Series
Capacitance: 150μF
Tolerance: ±20%
Package / Case: Radial, Can
Packaging: Bulk
Works Operating Temperature: -55°C~105°C
There are great quantities of applications of RNS1C151MDN1 Aluminum Polymer Capacitors.
  • Decoupling Noise Filtering
  • Power Factor Correction
  • Motor Start
  • Audio Crossover
  • Voltage Doubling
  • DC Buffering
  • Coupling or blocking
  • To enhance power efficiency
  • To reduce power noise & signal noise
  • DC Link
Step5Bar-code shipping tag
RNS1C151MDN1
    Select All
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    360μA
  • Ripple Current
    5.5A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    550mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    5.5A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.06 %
  • Diameter
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.551 14.00mm
  • Length
    12.5mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Series
    FPCAP, RNS
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    2
  • Termination
    Radial
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    Box
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    10mOhm