  • RNU1E331MDNASQPH
RNU1E331MDNASQPH
advertisement
Manufacturer No:
RNU1E331MDNASQPH
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-RNU1E331MDNASQPH
Package:
Radial, Can
Purchasing and Inquiry
RNU1E331MDNASQPH Overview
For power systems, 5A @ 100kHz ripple current at high frequency must be present.ESR (Equivalent Series Resistance) of 14mOhm is observed in this electrical device.In order to fully perform its function, 500mA @ 120Hz requires a ripple current at low frequency.Stable operation requires a temperature of -55°C~105°C.
RNU1E331MDNASQPH Features
5A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 14mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
RNU1E331MDNASQPH Applications
There are a lot of Nichicon RNU1E331MDNASQPH applications of aluminum polymer capacitors.
  • LED driver power supplies
  • Phone chargers
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Miniature high Power Supply.
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Motherboards
  • Medical equipment
Step5Bar-code shipping tag
RNU1E331MDNASQPH
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    FPCAP, RNU
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    330μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    14mOhm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    500mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    5A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.551 14.00mm