  • RNS1D101MDN1PH
RNS1D101MDN1PH
advertisement
Manufacturer No:
RNS1D101MDN1PH
HK JDW NO:
555-RNS1D101MDN1PH
Purchasing and Inquiry
RNS1D101MDN1PH Overview
Systems need 4.5A @ 100kHz ripple current at high frequencies in order to function.There is an ESR (Equivalent Series Resistance) of 15mOhm on this electrical device.A ripple current @ Low Frequency is required for 450mA @ 120Hz to fully perform its function.Various factors contribute to the dissipation factor of 0.06 %.Stable operation requires -55°C~105°C as the operating temperature.
RNS1D101MDN1PH Features
4.5A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 15mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
RNS1D101MDN1PH Applications
There are a lot of Nichicon RNS1D101MDN1PH applications of aluminum polymer capacitors.
  • Medical equipment
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Miniature high Power Supply.
  • Motherboards
  • LED driver power supplies
  • Phone chargers
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
Step5Bar-code shipping tag
RNS1D101MDN1PH
    Radial, Can
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Lead Pitch
    5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    15mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Multilayer
    No
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    20V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    300μA
  • Ripple Current
    4.5A
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    450mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.5A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.06 %
  • Diameter
    10mm
  • Height
    12.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.551 14.00mm