  • RNU0J471MDN1PX
RNU0J471MDN1PX
advertisement
Manufacturer No:
RNU0J471MDN1PX
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-RNU0J471MDN1PX
Package:
Radial
Purchasing and Inquiry
RNU0J471MDN1PX Overview
In this case, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 7mOhm.
RNU0J471MDN1PX Features
a 7mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
RNU0J471MDN1PX Applications
There are a lot of Nichicon RNU0J471MDN1PX applications of aluminum polymer capacitors.
  • Miniature high Power Supply.
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Phone chargers
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Motherboards
  • Medical equipment
  • LED driver power supplies
Step5Bar-code shipping tag
RNU0J471MDN1PX
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (SOLID POLYMER)
  • Published
    2013
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • HTS Code
  • Capacitance
    470μF
  • Packing Method
    TAPE
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    7mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    0.592mA
  • Ripple Current
    5.7A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.08
  • Height Seated (Max)
    13.0048mm
  • Length
    11.5mm