  • RNU1C271MDN1KX
RNU1C271MDN1KX
advertisement
Manufacturer No:
RNU1C271MDN1KX
HK JDW NO:
555-RNU1C271MDN1KX
Package:
Radial, Can
Purchasing and Inquiry
RNU1C271MDN1KX Overview
For power systems, 5A @ 100kHz ripple current at high frequency must be present.In this case, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 8mOhm.For 500mA @ 120Hz to be able to fully perform its function, a ripple current @ Low Frequency needs to be provided.(DC) voltages rated at 16V achieve stable operation.Ideally, the operating temperature should be -55°C~105°C.
RNU1C271MDN1KX Features
5A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 8mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
a rated voltage (DC) of 16V
an operating temperature of -55°C~105°C
RNU1C271MDN1KX Applications
There are a lot of Nichicon RNU1C271MDN1KX applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
RNU1C271MDN1KX
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2013
  • Series
    FPCAP, RNU
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16V
  • HTS Code
  • Capacitance
    270μF
  • Terminal Pitch
    3.5mm
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    8mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.864mA
  • Ripple Current
    5A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.08
  • Ripple Current @ Low Frequency
    500mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    5A @ 100kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm
  • Length
    11.5mm