  • RNU1C271MDN1PX
RNU1C271MDN1PX
advertisement
Manufacturer No:
RNU1C271MDN1PX
HK JDW NO:
555-RNU1C271MDN1PX
Package:
Radial
Purchasing and Inquiry
RNU1C271MDN1PX Overview
Electrical device with 8mOhm ESR (Equivalent Series Resistance).
RNU1C271MDN1PX Features
a 8mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
RNU1C271MDN1PX Applications
There are a lot of Nichicon RNU1C271MDN1PX applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
RNU1C271MDN1PX
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (SOLID POLYMER)
  • Tolerance
    20%
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    16V
  • HTS Code
  • Capacitance
    270μF
  • Packing Method
    TAPE
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    8mOhm
  • Leakage Current
    0.864mA
  • Ripple Current
    5A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.08
  • Height Seated (Max)
    13.0048mm
  • Length
    11.5mm