  • SCT-0750-200
SCT-0750-200
advertisement
Manufacturer No:
SCT-0750-200
Manufacturer:
Aim Dynamics
HK JDW NO:
22-SCT-0750-200
Package:
Module, Single Pass Through
Datasheet:
SCT-0750-200
Purchasing and Inquiry
SCT-0750-200 Overview
Safety precautions are taken by putting the current sensors in Module, Single Pass Through packages.
SCT-0750-200 Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Operating Temperature: -20°C~110°C
1 Channels
Mounting Type: Free Hanging
Frequency: 30Hz~1kHz
Sensing Current: 200A
Module, Single Pass Through Package
SCT-0750-200 Applications
There are a lot of Aim Dynamics SCT-0750-200 Current Sensors applications.
  • Switched Mode Power Supplies (SMPS)
  • Mobile applications
  • Battery supplied applications
  • Static converters for DC motor drives
  • AC variabel speed drives and servo motor drives
  • Continuity
  • AC variable speed drives
  • Monitor Motor Operation
Step5Bar-code shipping tag
SCT-0750-200
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Free Hanging
  • Package / Case
    Module, Single Pass Through
  • Operating Temperature
    -20°C~110°C
  • Series
    SCT-0750
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Frequency
    30Hz~1kHz
  • Output
    Ratiometric, Voltage
  • Number of Channels
    1
  • Polarization
    Unidirectional
  • Accuracy
    ±1%
  • Linearity
    ±1%
  • For Measuring
    AC
  • Current - Sensing
    200A