  • SPCX331M02R12
SPCX331M02R12
advertisement
Manufacturer No:
SPCX331M02R12
HK JDW NO:
192-SPCX331M02R12
Package:
SMD/SMT
Datasheet:
Description:
330μF 2V Aluminum Polymer Capacitors SMD/SMT
Purchasing and Inquiry
The capacitance can run at the range of 330μF.
It is contained in a package of SMD/SMT. The type of the SPCX331M02R12 capacitor Cornell Dubilier Electronics SPCX331M02R12 is suitable to conduct the ripple current at 3000mA. SPCX331M02R12 Capacitor The typical values of Voltage - Rated DC are 2V. There are 2 terminals embeded in SPCX331M02R12 Capacitor. The part is packaged by TR, 13 Inch. The dielectric materials are defined as ALUMINUM (DRY/SOLID). This device's minimum working temperature must not be less than -40°C. It's recommended that you utilize it when the temperature is below 105°C. The capacitor type can be sorted using ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR.
Series
Capacitance: 330μF
Package / Case: SMD/SMT
There are great quantities of applications of SPCX331M02R12 Aluminum Polymer Capacitors.
  • Motor Control
  • Flashtube Ignition
  • Smoothing Noise Filtering
  • PFC
  • UPS Buffering
  • Voltage Doubling
  • Decoupling Noise Filtering
  • Computer motherboards
  • Motor Start
  • Frequency Converters
Step5Bar-code shipping tag
SPCX331M02R12
  • Package / Case
    SMD/SMT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (DRY/SOLID)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    2V
  • Packing Method
    TR, 13 Inch
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2V
  • Size Code
    2917
  • Ripple Current
    3000mA
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Positive Tolerance
    20%
  • Negative Tolerance
    20%
  • ESR
    12 mΩ
  • Height
    1.9mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm