  • SPCX391M0ER
SPCX391M0ER
advertisement
Manufacturer No:
SPCX391M0ER
HK JDW NO:
192-SPCX391M0ER
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
SPCX391M0ER
Purchasing and Inquiry
SPCX391M0ER Overview
System power is determined by 2.7A @ 100kHz ripple current on a high frequency.ESR (Equivalent Series Resistance) of 15mOhm is observed in this electrical device.Stable operation requires a temperature of -40°C~105°C.
SPCX391M0ER Features
2.7A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 15mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -40°C~105°C
SPCX391M0ER Applications
  • Phone chargers
  • Motherboards
  • Medical equipment
  • LED driver power supplies
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Miniature high Power Supply.
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
Step5Bar-code shipping tag
SPCX391M0ER
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    SPCX
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    390μF
  • Voltage - Rated DC
    2.5V
  • Packing Method
    TR, 13 INCH
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    15mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.0975mA
  • Ripple Current
    2.7A
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.06
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.7A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.075 1.90mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm