  • T520D157M006ATE015
T520D157M006ATE015
advertisement
Manufacturer No:
T520D157M006ATE015
HK JDW NO:
417-T520D157M006ATE015
Purchasing and Inquiry
T520D157M006ATE015 Overview
It is measured that there is 900mA ripple current in the part.ESR (Equivalent Series Resistance) must remain at 15mOhm @ 100kHz to ensure high efficiency.The leakage current is 95μA.A 150μF capacitance is used to operate it.It operates with the voltage - rated DC of 6.3V to ensure its reliability.Powered by a voltage of -55°C~105°C, it is powered by AC power.In the seated position, it has a maximum height of 0.122 3.10mm°C, so it is stable under all conditions.
T520D157M006ATE015 Features
900mA ripple current
a 15mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 95μA
with a capacitance of 150μF
the voltage - rated DC of 6.3V
an AC voltage of -55°C~105°C
T520D157M006ATE015 Applications
There are a lot of KEMET T520D157M006ATE015 applications of tantalum polymer capacitors.
  • Smart phone
  • Tablets
  • Notebook
  • Power supplies
  • LCD TV
Step5Bar-code shipping tag
T520D157M006ATE015
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    2917 (7343 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    15mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    95μA
  • Ripple Current
    900mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height
    3.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • Length
    7.3mm