  • T520V157M006ATE012
T520V157M006ATE012
advertisement
Manufacturer No:
T520V157M006ATE012
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T520V157M006ATE012
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
T520V157M006ATE012 Overview
The part's ripple current is measured to be 1A.A high standard of efficiency requires a 12mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance).63μA is supported by it.Capacitance 150μF governs its operation.In order to ensure that it is reliable, it operates at a voltage rated DC of 6.3V.Voltage - Rated AC is -55°C~105°CV.In addition to its 0.075 1.90mm°C maximum seated height, it is capable of providing stable operation.
T520V157M006ATE012 Features
1A ripple current
a 12mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 63μA
with a capacitance of 150μF
the voltage - rated DC of 6.3V
an AC voltage of -55°C~105°C
T520V157M006ATE012 Applications
There are a lot of KEMET T520V157M006ATE012 applications of tantalum polymer capacitors.
  • Notebook
  • Smart phone
  • Tablets
  • LCD TV
  • Power supplies
Step5Bar-code shipping tag
T520V157M006ATE012
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Dielectric Material
    TANTALUM (SOLID POLYMER)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    KO-CAP® T520
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Resistance
    12mOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED/PUNCHED PLASTIC, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    12mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    63μA
  • Ripple Current
    1A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Manufacturer Size Code
    V
  • Height
    1.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.075 1.90mm
  • Length
    7.3mm