  • T520W477M006ATE055
T520W477M006ATE055
advertisement
Manufacturer No:
T520W477M006ATE055
HK JDW NO:
417-T520W477M006ATE055
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
T520W477M006ATE055 Overview
The part's ripple current is determined to be 1.8A.A high standard of efficiency requires a 55mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance).296μA is supported by it.This device operates with a capacitance of 470μF.Hence, it must operate with a voltage rated DC of 6.3V.An AC voltage of -55°C~105°C powers it.It has a maximum seated height of 0.059 1.50mm°C, which enables stable operation.
T520W477M006ATE055 Features
1.8A ripple current
a 55mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 296μA
with a capacitance of 470μF
the voltage - rated DC of 6.3V
an AC voltage of -55°C~105°C
T520W477M006ATE055 Applications
There are a lot of KEMET T520W477M006ATE055 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T520W477M006ATE055
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Dielectric Material
    TANTALUM (SOLID POLYMER)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2010
  • Series
    KO-CAP® T520
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED/PUNCHED PLASTIC, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    55mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    296μA
  • Ripple Current
    1.8A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Manufacturer Size Code
    W
  • Height
    1.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.059 1.50mm
  • Length
    7.3mm