  • T521V107M016ATE040
T521V107M016ATE040
advertisement
Manufacturer No:
T521V107M016ATE040
HK JDW NO:
417-T521V107M016ATE040
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
T521V107M016ATE040 Overview
ESR (Equivalent Series Resistance) must remain at 40mOhm @ 100kHz to ensure high efficiency.Capacitance 100μF governs its operation.Powered by a voltage of -55°C~125°C, it is powered by AC power.16V voltage allows for high efficiency.It has a maximum seated height of 0.079 2.00mm°C, which enables stable operation.
T521V107M016ATE040 Features
a 40mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 100μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 16V
T521V107M016ATE040 Applications
There are a lot of KEMET T521V107M016ATE040 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T521V107M016ATE040
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    KO-CAP® T521
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
    Molded
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    100μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Manufacturer Size Code
    V
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm