  • T521W476M020ATE040
T521W476M020ATE040
advertisement
Manufacturer No:
T521W476M020ATE040
HK JDW NO:
417-T521W476M020ATE040
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
T521W476M020ATE040 Overview
ESRs (Equivalent Series Resistances) ought to be kept at 40mOhm @ 100kHz for high efficiency.With a capacitance of 47μF, it operates.As a result, the voltage - rated DC of 20V is used to ensure its reliability.Powered by -55°C~105°C. Rated AC voltage.In the seated position, it has a maximum height of 0.059 1.50mm°C, so it is stable under all conditions.
T521W476M020ATE040 Features
a 40mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 47μF
the voltage - rated DC of 20V
an AC voltage of -55°C~105°C
T521W476M020ATE040 Applications
There are a lot of KEMET T521W476M020ATE040 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T521W476M020ATE040
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Dielectric Material
    TANTALUM (SOLID POLYMER)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2016
  • Series
    KO-CAP® T521
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40mOhm @ 100kHz
  • Manufacturer Size Code
    W
  • Height Seated (Max)
    0.059 1.50mm