  • T540B336M006CH86107280
T540B336M006CH86107280
advertisement
Manufacturer No:
T540B336M006CH86107280
HK JDW NO:
417-T540B336M006CH86107280
Purchasing and Inquiry
T540B336M006CH86107280 Overview
ESR (Equivalent Series Resistance) must remain at 80mOhm @ 100kHz to ensure high efficiency.The capacitance is 33μF when it operates.Powered by -55°C~125°C. Rated AC voltage.It is possible to achieve high efficiency with a voltage - Rated at 6.3V.Operating at [0.083 2.10mm°C]°C seated height makes it stable.
T540B336M006CH86107280 Features
a 80mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 33μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 6.3V
T540B336M006CH86107280 Applications
There are a lot of KEMET T540B336M006CH86107280 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T540B336M006CH86107280
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • HTS Code
  • Capacitance
    33μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    80mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Ratings
    COTS
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%