  • T540B336M010AH6710
T540B336M010AH6710
advertisement
Manufacturer No:
T540B336M010AH6710
HK JDW NO:
417-T540B336M010AH6710
Purchasing and Inquiry
T540B336M010AH6710 Overview
ESRs (Equivalent Series Resistances) ought to be kept at 80mOhm @ 100kHz for high efficiency.33μA is supported by it.With a capacitance of 33μF, it operates.Ensure its reliability by operating at DC voltage of 10V.Powered by -55°C~125°C. Rated AC voltage.Operating at [0.083 2.10mm°C]°C seated height makes it stable.
T540B336M010AH6710 Features
a 80mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 33μA
with a capacitance of 33μF
the voltage - rated DC of 10V
an AC voltage of -55°C~125°C
T540B336M010AH6710 Applications
There are a lot of KEMET T540B336M010AH6710 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T540B336M010AH6710
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Capacitance
    33μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Depth
    2.8mm
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
    1411
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    80mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    33μA
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height
    2.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm
  • Length
    3.5mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Ratings
    COTS
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    1411 (3528 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    TANTALUM (SOLID POLYMER)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%