  • T540D336K030BH8710
T540D336K030BH8710
advertisement
Manufacturer No:
T540D336K030BH8710
HK JDW NO:
417-T540D336K030BH8710
Purchasing and Inquiry
T540D336K030BH8710 Overview
ESR (Equivalent Series Resistance) must remain at 100mOhm @ 100kHz to ensure high efficiency.With 33μF capacitance, it operates.There is a voltage rating of -55°C~125°Cv - Rated AC.Voltage is rated at 30V which allows for high efficiency.This machine can operate at a maximum height of [0.122 3.10mm°C] when seated.
T540D336K030BH8710 Features
a 100mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 33μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 30V
T540D336K030BH8710 Applications
There are a lot of KEMET T540D336K030BH8710 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T540D336K030BH8710
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Voltage - Rated
    30V
  • Capacitance
    33μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    100mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm