  • T541X107M025CH8610
T541X107M025CH8610
advertisement
Manufacturer No:
T541X107M025CH8610
HK JDW NO:
417-T541X107M025CH8610
Purchasing and Inquiry
T541X107M025CH8610 Overview
A high standard of efficiency requires a 60mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance).100μF is the capacitance of the device.There is a voltage rating of -55°C~125°Cv - Rated AC.It is possible to achieve high efficiency with a voltage - Rated at 25V.The product has a maximum height seated of 0.169 4.30mm°C which makes it stable to operate.
T541X107M025CH8610 Features
a 60mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 100μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 25V
T541X107M025CH8610 Applications
There are a lot of KEMET T541X107M025CH8610 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T541X107M025CH8610
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    100μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    60mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Ratings
    COTS
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C