  • T541X686K030AT8720
T541X686K030AT8720
advertisement
Manufacturer No:
T541X686K030AT8720
HK JDW NO:
417-T541X686K030AT8720
Purchasing and Inquiry
T541X686K030AT8720 Overview
In order to maintain high efficiency, the ESR (Equivalent Series Resistance) should remain at 35mOhm @ 100kHz.It operates with the capacitance of 68μF.Powered by a voltage of -55°C~125°C, it is powered by AC power.The voltage - Rated of 30V allows for high efficiency.In the seated position, it has a maximum height of 0.169 4.30mm°C, so it is stable under all conditions.
T541X686K030AT8720 Features
a 35mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 68μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 30V
T541X686K030AT8720 Applications
There are a lot of KEMET T541X686K030AT8720 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T541X686K030AT8720
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Voltage - Rated
    30V
  • Capacitance
    68μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    35mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm